برداشت جلبک اسپیرولینا با توری میکرونی

برداشت جلبک اسپیرولینا

معمولا برای برداشت جلبک اسپیرولینا از الک های میکرونی که به صورت شیبدار و یا ویبره دار هستند استفاده می شود ، که در ادامه شرح داده می شود .

برداشت جلبک با صفحات شیبدار

نوار نقاله برداشت جلبک
نوار نقاله با توری میکرونی

در صفحات شیبدار معمولا از مش ۳۸۰ الی ۵۰۰ استفاده می شود که مساحت این صفحات معمولا بین ۲-۴ متر مربع است و توانایی برداشت ۱۰-۱۸هزار لیتر جلبک در ساعت را دارد . عملکرد برداشت در این روش حدود ۹۵ درصد می باشد .

برداشت جلبک اسپیرولینا با صفحات ویبره دار

الک های ویبره دار

در صفحات ویبره دار که در ویدیو بالا مشاهده نمودید می توان صفحاتی با قطر ۱۸۰ سانتی متر به صورت دو تا سه طبقه طراحی نمود که در این حالت فضای مورد نیاز به یک سوم کاهش پیدا می کند .

در هر دو روش اشاره شده در بالا دو مشکل اساسی وجود دارد :

رشته های اسپیرولینا در هنگام پمپ شدن شکسته شود و این شکستکی باعث رد شدن جلبک از صفحات و برداشت کمتر و همچنین باعث آزاد شدن مواد مغذی جلبک به محیط شده و اگر چند بار این کار صورت بگیرد مواد غذایی در محفطه های کشت افزایش پیدا می کند و محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها بوجود می آید که باعث آلودگی کشت می شود.

می توان برای از بین بردن این مشکل از پمپ های پریستالتیک استفاده کرد و یا محل برداشت پایین تر از سطح ظروف کشت باشد .

بعد از برداشت جلبک باید آن را شستشو داد تا میزان شوری جلبک و مواد اضافی محیط کشت شسته و بعد از آن آبگیری و خشک شود . برای یک محصول با کیفیت میزان رطوبت باید حدود۴ درصد باشد .

سوالات خود را از صفحه تماس با ما مطرح کنید .

کانال تلگرام : iranalgae

خرید توری ۲۵ میکرون

جلبک اسپیرولینا

برداشت جلبک اسپیرولینا با توری میکرونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top