فیکوسیانین چیست؟ کابرد های فیکوسیانین چیست؟ استخراج فیکوسیانین چگونه است ؟

فایکوسیانین چیست؟

فیکوسیانین چیست ؟

موجودات فتوسنتز کننده برای تبدیل انرژی نور خورشید به مواد مورد نیاز خود ، از گیرنده های نوری استفاده می کنند .به عنوان مثال کلروفیل ها و کاروتنوئیدها ، علاوه بر این رنگریزه ها ، جلبک های سبز آبی اندام هایی به نام فیکوبیلیزوم دارند که فیکوسیانین در آن قرار گرفته است.

فیکوسیانین از زبان یونانی که در آن Phyco به معنی جلبک و Cyan از واژه انگلیسی به معنای سبز آبی که خود از واژه یونانی Kyanos به معنی آبی تیره ،آمده است.

این رنگدانه به جلبک کمک می کند که بتواند طیف بیشتری از نور خورشید را جذب کند.

فیکوسیانین بر خلاف کلروفیل محلول در آب می باشد و به همین خاطر در غشای تیلاکوئید قرار ندارد بلکه بر روی غشا در اندامی به نام فیکوبلیزوم ها قرار گرفته است .

فیکوبیلیزوم
فایکوسیانین در فیکوبیلیزوم

این رنگریزه از پروتئین ساخته شده و طیف نور نارنجی و قرمز را به خوبی جذب می کند.

فیکوسیانین می تواند رنج دمایی بالا و همچنین محدوده pH بیشتری را تحمل کند ،این رنگریزه خاصیت فلورسنت دارد .

ph فایکوسیانین

فیکوسیانین ها به دو دسته ی C که مربوط به جلبک های سبز آبی و R که مربوط به جلبکهای قرمز هستند، تقسیم می شوند. که هرکدام انواع گوناگونی دارد.

استخراج فیکوسیانین

برای استخراج این رنگریزه روش های گوناگونی وجود دارد ، یکی از در دسترس ترین روش ها انجماد و ذوب می باشد.

 به این صورت که مقداری جلبک تر اسپیرولینا را درون فریزر قرار می‌دهید تا کامل منجمد شود سپس آن را گرم می کنید تا به حالت مایع برگردد ، این پروسه را سه یا چهار بار انجام می دهید تا فیکوسیانین در محیط آزاد شود .

البته همراه این رنگریزه مواد زیاد دیگری نیز وجود دارد . برای خالص سازی فیکوسیانین ابتدا محلول را سانتریفیوژ یا فیلتر می کنند . سپس آن را با آمونیوم سولفات رسوب می دهند و از ستون کروماتوگرافی استفاده می کنند . و بعدآن را خشک می کنند .

ستون کروماتوگرافی
ستون کروماتوگرافی

کاربردهای فیکوسیانین

صنعت غذا سازی

فایکوسیانین در مواد غذایی

فیکوسیانین در سال ۲۰۱۳ به عنوان رنگ طبیعی در محصولات غذایی از سمت FDA آمریکا تایید شد و در محصولات متنوعی استفاده می شود .

فایکوسیانین به عنوان رنگ آبی در صنایع غذاسازی استفاده می شود . در موادی که میزان شکر بالایی دارند مانند سیروپ هابسیار پایدار تر است ، برآورد می‌شود میزان تجارت این ماده در بازه سال ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۰ به عدد یک میلیارد دلار برسد .

کاربرد در پزشکی

فیکوسیانین یک آنتی اکسیدان فوق العاده قوی می باشد و رادیکال های آزاد را مهار و از اکسید شدن چربی ها نیز جلوگیری میکند ، همچنین خاصیت ضد التهابی قوی داراست.

فیکوسیانین ضد سکته مغزی .اکسیژن بیش از حد در مغز باعث ساخته شدن اکسیژن گونه فعال (ROS) می شود که باعث صدمه زدن به مغزی میگردد و منجر به سکته مغزی می شود.فیکوسیانین می تواند این نوع اکسیژن اضافی را مهار کند همچنین می تواند از آستروسیتوز و التهاب های مغزی پیشگیری کند .

این رنگریزه با مهار هپاتوتوکسین ها از بیماریهای کبدی جلوگیری میکند.

این رنگریزه ضد سرطان می باشد، سرطان زمانی اتفاق می‌افتد که سلول ها به صورت غیر کنترل شده شروع به تقسیم می‌کنند، که این رنگریزه می‌تواند این حالت را مهار کند.

فیکوسیانین می‌تواند جلوی تشکیل شدن تومورها را قبل از مرحله S بگیرد و علاوه بر این همراه با داروهای دیگر در شیمی درمانی می تواند به درمان سرطان نیز کمک کند .

برای پرورش جلبک اسپیرولینا وارد این صفحه شوید.

سوالات خود را از صفحه تماس با ما مطرح کنید .

اینستاگرام :iranalgae

کانال تلگرام : iranalgae

فیکوسیانین چیست؟ کابرد های فیکوسیانین چیست؟ استخراج فیکوسیانین چگونه است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top